Trenowanie i praktyka prowadzą nas do mistrzostwa. Z takim stwierdzeniem chyba nie sposób polemizować. Do tej pory trening kojarzył nam się przede wszystkim ze sportem. Wiemy, że trenować musi piłkarz, i to od najmłodszych lat.
Coaching indywidualny pomaga się rozwijać
Podobnie jest z pływakiem, bokserem, czy lekkoatletą… O ile nie uprawiamy sportu, jakakolwiek forma zaplanowanego, intencjonalnego treningu umiejętności może nam się wydawać dość abstrakcyjna. Mimo to zadajcie sobie, proszę, takie prowokujące pytanie: czy powinienem trenować to, co robię? Skoro piłkarz trenuje piłkę, a kolarz trenuje kolarstwo, to dlaczego księgowy, albo handlowiec nie trenują swoich ?dyscyplin?? Ale zaraz, zaraz? przecież w firmach często organizowane są szkolenia sprzedażowe, albo różne inne, powiesz. Zgadza się. Pracownicy wyższego szczebla, tacy jak menadżerowie, mają nawet swoje własne szkolenia menadżerskie. Szkolenia podnoszące umiejętności potrzebne przy pracy, to jednak nie wszystko. Mało osób zdaje sobie sprawę jakim wielkim obszarem treningu sportowego jest sfera mentalna zawodnika i drużyny. Trenerzy i psychologowie sportowi poświęcają na to naprawdę dużo czasu i w sprawnie funkcjonującej firmie nie powinno być inaczej. Wydajny coaching indywidualny pomaga poszczególnym członkom zespołu rozwijać się w swoim tempie i osiągać nowe cele. Z kolei coaching zespołowy cementuje drużynę i pozwala wyznaczać i osiągać wspólne cele.
Szkolenia i coaching to elementy przygotowujące zarówno poszczególnych pracowników, jak i całe zespoły do realizowania kolejnych celów, zarówno od strony wiedzy technicznej, jak i umiejętności dobrego komunikowania się i budowania pozytywnych relacji.