Wszystkie procesy otrzymywania mięsa przeznaczonego do sprzedaży i spożycia powinny być ściśle kontrolowane ponieważ ma to znaczący wpływ dla zdrowia konsumentów oraz jego trwałości. Zbyt wysoka temperatura otoczenia przyspiesza namnażanie bakterii, które przyspieszają psucie się mięsa.
Z samymi czujnikami pt100 jednak nie da rady
Pierwszym istotnym czynnikiem, w którym powinno monitorować się temperaturę jest woda w urządzeniach dezynfekujących. Do pomiaru temperatury stosuje się termometry wodoszczelne o możliwości badania temperatur w skali od -49,9 do +149,9°C, są one wyposażone w czujniki temperatury o szerokim zakresie temperatur. Są to najczęściej czujniki rezystencyjne których tworzywem jest przede wszystkim platyna, przykładem mogą być czujniki pt100, pt 200, pt 500 i pt 1000. Następnym istotnym parametrem jest kontrola temperatury otoczenia czyli powietrza, podczas rozbioru mięsa. Nie powinna ona przekraczać 12 stopni dlatego nie są potrzebne tutaj termometry z czujnikami w szerokim zakresie. Ważniejsze jest, żeby były one wytrzymałe, dlatego stosuje się termometry przeznaczone do chłodni, mierzące temperaturę od -49,9?C do +69,9?C. Jest ona kontrolowana przez cechujące się wysoką niezawodnością oraz prostą budową czujniki termoelektryczne bardziej rozpoznawalne po nazwie handlowej termopary. Również kontrola temperatury podczas składowania i transportu jest niezwykle ważna. Mięso przygotowane do transportu przechowuje się w chłodniach wyposażonych w termometry korkociągowe z sondami termoelektrycznymi, najczęściej typu K. Często przed transportem mięso zostaje poddane procesowi mrożenia i doprowadzane do temperatury ? 18 stopni Celsjusza.
Ponieważ nie może dojść do rozmrożenia mięsa konieczne jest utrzymanie tej temperatury również podczas transportu. Pomagają w tym czujniki NTC zawierające nikiel, który działa w niższych temperaturach niż platyna.