Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Czym jest prosument?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził jakiś czas temu program Prosument. Dostosowując się do unijnego trendu popierania wszelkiego rodzaju rozwiązań ekologicznych należy w jakiś sposób zachęcić obywateli do korzystania z nich.

Prosument – co to takiego?

FotowoltaikaA jak wiadomo najlepszą zachętą są pieniądze, oczywiście fundusz nie pokrywa 100% kosztów, ale spokojnie możemy zyskać nawet 40% dotacji, po roku 2016 kwota dotacji zmniejsza się i wynosi tylko 30%. Oczywiście dotacja dotyczy pożyczki wziętej w Banku Ochrony Środowiska, który to został wyłoniony do współpracy w ramach programu prosument, dotacji nie można uzyskać nie biorąc na ten cel pożyczki. Z programu mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne ale również i wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Dodatkowo z programu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego czyli gminę, powiat czy województwo, założenie programu wyraźnie mówi o tym, że urządzenia mają być przeznaczone dla budynków mieszkalnych. Jednak należy wiedzieć, że korzystanie z programu prosument nie może łączyć się z innym rodzajem dofinansowania ze środków publicznych. Co ciekawe każdy z zamówionych urządzeń czyli i pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne muszą spełniać określone przez program parametry techniczne i oczywiście ważne jest aby montaż dokonała osoba, której kwalifikacje również określone są w specyfikacji programu.

Najbardziej popularną jest obecnie fotowoltaika śląsk i dzięki temu programowi powinno zwiększyć się zapotrzebowanie na tego typu instalacje.