Medycyna pracy jest obowiązkowym miejscem każdego kto rozpoczyna pracę oraz niektóre kierunki studiów. Sam niedawno byłem na takim badaniu w Łodzi.
Jakie jest właściwe zajęcie medycyny pracy?
Medycyna pracy jest dziedziną interdyscyplinarną, która ma na celu sprawdzić czy będziemy w stanie wykonywać określony rodzaj pracy oraz sprawdzać czy zakład pracy spełnia wszystkie normy, aby zatrudniać w nim pracowników. W medycynie pracy znajdziemy bardzo dużą liczbę specjalistów. Są tam między innymi endokrynolog w Łodzi, kardiolog czy nawet ginekolog. Do medycyny pracy musi się udać każdy pracownik rozpoczynający pracę. W medycynie pracy wykonuje się badania kontrolne, okresowe oraz badania wstępne do pracy. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wysłanie pracownika na takie badania. W każdym momencie swojej kariery zawodowej, pracownik musi posiadać orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nie ma żadnych przeciwwskazań, że może wykonywać swoje obowiązki. Kto zapłaci za badania w medycynie pracy? Polski kodeks pracy mówi, że zapłacenie za badania w medycynie pracy odpowiada pracodawca, więc jeśli Twój szef obarczył Ciebie kosztami za badanie to oznacza, że postąpił niezgodnie z prawem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu badania skierowane są jako obowiązkowe tylko i wyłącznie dla osób, które mają umowę o pracę. Pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło na badania do medycyny pracy nie trzeba wysyłać. Zdarza się to czasami przy umowach zlecenie np. wśród pracowników fabryk i marketów. Badania jakimi będziemy poddawani uzależnione są w dużej mierze od rodzaju zawodu jaki będziemy wykonywać. Standardowo jednak będzie to badanie wzroku, badanie słuchu. Często będzie to także badanie krwi, którego wynik może nas skierować do lekarzy o konkretnych specjalizacjach jak właśnie endokrynolog, ginekolog oraz kardiolog.
W tego typu miejscach czekają nas niestety długie kolejki, gdyż codziennie dziesiątki ludzi podpisują umowy o pracę i każdego trzeba zbadać.