Dzieciaki od zawsze były bardzo żywiołowe. Czasami trudno nadążyć za takimi małymi urwisami. Trudno jest zazdrościć nauczycielom, którzy zabierają nasze pociechy na wycieczki krajobrazowe. Tak samo trudno zazdrościć tym, którzy przygotowują szlaki na wycieczki tego typu. Muszą być estetyczne, a zarazem wytrzymałe. Czasami myślę, że są one niezwykłą formą sztuki użytkowej.
Cechy dobrych tablic edukacyjnych dla dzieci
Połączenie użyteczności oraz walorów estetycznych jest niezwykle trudne. Trzeba znaleźć tzw. „złoty środek“. W przypadku tablic przygotowanych do wizyt młodych turystów należy postawić duży nacisk na wytrzymałość, ponieważ jak wiadomo dzieci mają wiele przeróżnych pomysłów. Mimo to muszą być one atrakcyjne wizualnie, aby zachęcały do obejrzenia. Wytrzymała tablica edukacyjna dla dzieci powinna mieć mało tekstu, który jednak powinien zachęcać do dalszego zdobywania informacji. Nie chodzi tutaj nawet o przekazywanie faktów, tylko o zaszczepienie w głowie ciekawości, która po pewnym czasie rozwinie się sama. Poza tym najlepiej wykonywać je z drewna. Jest to przyjemny budulec, który posiada miłe dla oka ludzkiego kolory, a zarazem jeżeli jest impregnowany, to wytrzyma wiele. Ważne jest to, że drewno pasuje do każdej scenerii, także na pewno dobrze wpasuje się w krajobraz. Zastosowanie metalu mogłoby popsuć widok, a plastik nie wytrzymałby jego eksploatowania. Warto na odwrocie tablicy umieścić przestrzeń, na której turyści będą mogli zostawić swój podpis. Oszczędzimy w ten sposób inne części tablicy, po których często wypisuje się tego typu napisy.
W taki oto sposób postawiona na szlaku tablica nie będzie odrzucała przechodniów. Jeśli coś jest miłe dla oka, to warto się z tym zapoznać. Nie wiem, czy u każdego działa ten schemat, jednak u dziecka jest to pewne. Taki sposób edukacji, za pomocą takich środków jest naprawdę efektywny.