Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Filamenty do druku 3D

Jeszcze parę lat temu druk 3D był dla nas czymś nowym i nieznanym. Dziwiliśmy się i wychodziliśmy z podziwu, że drukarka jest w stanie wydrukować coś w formie przestrzennej. Na dzień dzisiejszy nie jest to już dla nas nic niezwykłego, a niskobudżetowe drukarki 3D możemy nawet posiadać we własnym domu.

Produkt do drukarek 3D

filamentAby drukowanie przedmiotów przez drukarkę 3D działającej w technologii FDM było możliwe potrzebujemy produktu, który nosi nazwę filament i jest wykorzystywany właśnie w procesie drukowania. To dzięki niemu jesteśmy w stanie stworzyć proste przedmioty przestrzenne. Filament z kolei to nic innego jak plastik o odpowiedniej średnicy nawinięty na szpulę. Podczas produkcji jest on zabarwiany, aby otrzymać odpowiedni kolor. Nie bez powodu wynalezienie drukarki 3D zajęło nam tak wiele czasu. Produkcja bowiem samego filamentu jest tak samo skomplikowana jak produkcja samej drukarki. Aby filament dobrze się spajał podczas druku ważna jest temperatura otoczenia, wilgotność, cyrkulacja powietrza na linii produkcyjnej. Również zanieczyszczenia, kurz czy pył spowodują, że filament będzie zanieczyszczony i będzie zapychał głowicę. Jak widzimy zatem produkcja samej substancji z której nasz wydruk będzie wykonany jest nie lada wyczynem. Nic dziwnego najbardziej prowizoryczne drukarki 3D osiągają dużo wyższą cenę niż zwykłe, dobrze nam znane drukarki 2D. Ceny bowiem takiego produktu zaczynają się od tysiąca złotych. Jeśli jednak jesteśmy fanami takiej technologii warto rozważyć taki zakup.

W ostatnich latach możemy zaobserwować jak bardzo technologia poszła na przód. Nikogo bowiem już nie dziwi proces drukowania przedmiotów przestrzennych takich jak zabawki, ubrania a nawet procesy. A w związku z tym ostatnim warto również zwrócić uwagę na to jak bardzo drukarki 3D odmieniły świat medycyny.