Najbardziej narażone na zawilgocenie ścian są piwnice. To tam gromadzi się często woda, która wnika w ściany budynku. Zawilgocona piwnica oddziałuje na cały dom, a przede wszystkim osłabia fundamenty. W związku z tym trzeba jak najszybciej zacząć działać i przeprowadzić osuszanie ścian.
Metoda iniekcyjna grawitacyjna stosowana w piwnicach
Można to zrobić za pomocą metod inwazyjnych. Wśród nich wyróżnia się np. metody iniekcyjne. W przegrodzie tworzy się specjalną przeponę, która doprowadza do podciągania kapilarnego. W strefie muru nad przeponą zaczyna pojawiać się obszar o normalnej wilgotności. Są różne techniki wykorzystywane w metodzie iniekcyjnej. Jedną z nich jest technika grawitacyjna. Iniekcję grawitacyjną stosuje się coraz rzadziej, co wcale nie oznacza, że nie jest ona skuteczna. W przegrodzie należy wywiercić otwory. Średnica otworów powinna wynosić około 20 – 30 mm. Ważny jest również kąt nachylenia takich otworów oraz ich rozstaw osiowy. Otwory nie mogą być prostopadłe do ściany. Ich kąt nachylenia powinien wynosić około 30 – 45 stopni. Tylko wtedy otwory będą spełniać swoją rolę. Są one stosowane jako nowa izolacja piwnicy i rzeczywiście przynoszą efekty. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej metody. W przypadku bardzo zawilgoconej przegrody niestety iniekcja grawitacyjna nie będzie się sprawdzać. Wtedy korzysta się również z metod iniekcyjnych, ale nieco innych. Iniekcję grawitacyjną można wykorzystać nie tylko w piwnicy. Takie techniki stosuje się w wielu budynkach, w których jest problem z wilgotnością ścian. Istnieją nawet specjalne urządzenia do pomiaru wilgotności ścian.
Można skorzystać z usług firm, które zmierzą wilgotność ścian, a następnie zaproponują najlepszą metodę na osuszenie ściany. Może to być nawet osuszenie całej piwnicy, jeśli jest taka konieczność.