Nie wszyscy pracownicy są zatrudnieni w stałym wymiarze czasu pracy, który wynosi osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Szczególnie w firmach transportowych, kierowcy mają równoważony czas pracy, który wymaga specjalnego rozliczania.
Czy księgowi zajmują się rozliczaniem czasu pracy?
Każdy przedsiębiorca ma księgową, lub korzysta z usług biura rachunkowego. Zajmują się oni prowadzeniem wszelkich rozliczeń, ale także odpowiadają za spawy pracownicze. Jeżeli nie ma osoby kadrowej, to za rozliczanie czasu pracy kierowców odpowiada księgowa. Otrzymuje ona każdego miesiąca szczegółowe zestawienie przepracowanych godzin, na podstawie których wylicza miesięczną normę i nalicza wynagrodzenie. Jednak aby to było możliwe, to najczęściej przedsiębiorca musi prowadzić skrupulatne zapisy dotyczące godzin, kiedy dany kierowca wykonywał obowiązki na jego rzecz, przebywał na obowiązkowej przerwie, czy oczekiwał na towar do załadunku. Praca kierowcy ma specyficzny charakter, gdyż może zajmować osiem, dziesięć, dwanaście godzin dziennie lub nawet kilka dni, kiedy musi on pokonać kilkanaście tysięcy kilometrów. W rozliczaniu czasu pracy, należy uwzględnić dni wolne, przysługujące przerwy, które także są szczegółowo określone w kodeksie pracy, czy nawet okres gotowości do podjęcia pracy. Bywa, że kierowcy mają naliczane różne stawki za godzinę pracy, w zależności od rodzaju wykonywanych czynności i musi o tym wiedzieć osoba rozliczająca. Dla doświadczonego pracownika nie będzie to problemem.
Już w momencie podpisywania umowy, są określane warunki czasu pracy i stawki za nie, ponieważ jest to wymagane prawnie. Jeżeli pracodawca chce dokonać w tym zakresie jakichś zmian, to musi tego dokonać informując kierowcę z odpowiednim wyprzedzeniem.