Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Jeszcze trochę o Niutona prawach

Więc wiemy jak to siła jest ściśle związana z przyspieszeniem i prawa grawitacji, które opisują również to jak działają wagi, opisują takie zjawiska jak przyspieszenie i brak przyspieszenia. Brak przyspieszenia, to gdy prędkość jest zachowana stała i nie musi wcale wynosić zero, bo samo zero jak się przekonaliśmy jest bardzo względem.

wagaZ innej perspektywy patrzenia nic to bardzo dużo.
Najlepiej pozostać przy stwierdzeniu, że waga samochodowa pozostaje nieruchoma lub wszystkie siły równoważą się gdy wagi platformowe pozostają w spoczynku lub poruszają się ze stałą prędkością. Lub po prostu poruszają się wagi samochodowe ze stałą prędkością, bo nawet jeśli ona wynosi zero, to zero jest liczbą stałą i niezmienną.
Więc pierwsza zasada dynamiki Niutona mówiła o braku sił lub równowadze wielu sił i braku ruchu lub stałym ruchu z tym związanym. Druga zasada dynamiki natomiast mówi, że jeśli siły nie równoważą się to będzie przyspieszenie lub opóźnienie i będzie czuć siły. Dlatego też księżyc lata dookoła ziemi ze stałą prędkością i jest stały jak waga samochodowa dobrej jakości. Księżyc nie przyspiesza, zawsze mniej więcej w miesiąc obleci ziemię. Tak samo jak rozważamy wagi platformowe czy też platformy wagowe tak też księżyc nie przyspiesza a więc siły się równoważą. Nie spada na ziemię bo siła odśrodkowa równoważy grawitację ziemską i to jest ten przepis na szczęście. Wystarczy równoważyć grawitację i można sobie pozwolić na to by latać. Tak jak księżyc, ptak czy samolot lub rakieta. Tylko w tym problem, że wszystkie te wymienione elementy poruszają się z bardzo dużymi prędkościami i mają do tego dostosowany kształt. Wagi platformowe nawet wystrzelone z najlepszej katapulty lub działa, to spadną z powrotem na ziemie. Może na terytorium innego kraju ale spadną.
Wagi samochodowe nie mogą latać przez miliony lat dookoła ziemi jak księżyc, chyba, że zostaną wystrzelone rakietą na orbitę z prędkością większą niż dziesięć kilometrów na sekundę. Dopiero osiągając pierwszą prędkość kosmiczną mają one szansę uzyskać tak dużą siłę odśrodkową, że waga samochodowa będzie latać tysiące kolejnych lat po orbicie i mogła by tak niemal w nieskończoność gdyby ktoś zagwarantował, że żaden meteoryt w nią nie uderzy i nie spadnie z orbity.