Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Kilka słów o nietolerancji laktozy

Jeszcze kilka lat temu, jeżeli mówiliśmy o nietolerancji laktozy, to głównie dotyczyła ona małych dzieci i przechodziła z wiekiem. Obecnie jednak, z roku na rok, przybywa większych dzieci oraz dorosłych, którzy również mają ten problem. Najczęściej naszą przypadłość odkrywamy zupełnie przypadkiem, decydując się w końcu na testy na nietolerancję pokarmów.

Co mogą spożywać osoby cierpiące na nietolerancję laktozy?

produkty bez laktozyNajczęściej nietolerancja laktozy polega na tym, że nasz organizm nie trawi cukru mlekowego, a przez to po wypiciu mleka czy zjedzenia jakiegoś mlecznego produktu, czujemy się źle. Do tego nasza skóra reaguje wysypką. Walka z nietolerancją laktozy nie jest łatwa, ponieważ mleko znajduje się w wielu różnych produktach, które na co dzień spożywamy. Przede wszystkim musimy przestawić się wyłącznie na produkty bez laktozy – jeść dużo owoców, warzyw. W leczeniu można zdecydować się na suplement diety – laktazę, ale nie zastąpi nam on właściwej diety. Tyle tylko, że zniweluje skutki nietolerancji. Co zatem mogą spożywać osoby, cierpiące na nietolerancję laktazy? Nie zaszkodzą nam produkty mleczne poddane procesowi fermentacji, czyli na przykład sery pleśniowe, maślanki, jogurty i kefiry. Możemy też jeść twarde sery dojrzewające, takie jak parmezan, cheddar czy gouda. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie naszego poranka bez wypicia mocnej kawy z dużą ilością mleka, to w specjalistycznych sklepach, znajdziemy również mleko z obniżonym poziomem laktozy, a więc takie, które nam nie zaszkodzi.

Nietolerancja laktozy dotyka z roku na rok coraz więcej osób, dlatego sklepy sprzedające specjalną, niezawierającą laktozy żywność, cieszą się ogromnym powodzeniem. Każdy z nas lubi od czasu do czasu wypić mleczny koktajl albo kawę z mlekiem. W tych sklepach znajdziemy rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy.