Podczas konfrontacji z osobami powiązanymi z prowadzoną sprawą, często spotykaliśmy się z dużą dozą nieufności i niechęci. Zwłaszcza archiwizowanie rozmów było bardzo zapalnym tematem, i często całkowicie uniemożliwiało prowadzenie jakiegokolwiek postępowania. Na szczęście, w takich sytuacjach mogliśmy posiłkować się dodatkowym wyposażeniem.
Niepozorny dyktafon dla detektywa
Sprzęt do nagrywania rozmów, dyktafony czy nawet telefony komórkowe, często płoszyły osoby z którymi odbywała się konfrontacja, dlatego też bardzo często używaliśmy mniej widocznych urządzeń. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi wśród załogi detektywów był więc dyktafon w pendrive. Było to pełnoprawne urządzenie do zapisywania rozmów, aczkolwiek dzięki niewielkim rozmiarom i dość neutralnemu wyglądowi nie zwracało uwagi rozmówcy, i mogło być użyte w wielu sytuacjach. Dyktafon taki mógł być szybko włączony za pomocą przycisku na obudowie, a załączona pamięć wystarczała na zapis nawet wielogodzinnej rozmowy. W razie potrzeby, taki dyktafon mógł być bardzo szybko podłączony do każdego komputera czy urządzenia posiadającego port usb, w celu błyskawicznego skopiowania nagrania z odbytej rozmowy. Dyktafon taki, z racji niewielkich rozmiarów, miał oczywiście mniej czuły głośnik, choć jego wygląd umożliwiał wykorzystywanie go całkowicie na widoku, choćby jako breloka do kluczy, czy też jako dodatku do smyczy z identyfikatorem.
Tak niepozorne urządzenie szybko okazywało się niezwykle przydatne, a wielu kolegów przyzwyczajało się do jego używania tak bardzo, iż rzadko korzystali z pełnowymiarowych dyktafonów, preferując niewielkie, niepozorne modele od większych odmian. Było więc jednym z najczęściej używanych i najbardziej poszukiwanych elementów wyposażenia.