Sprawdzanie prawdomówności u naszych rozmówców nie należy do prostych zadań, gdyż wielu ludzi świetni kamufluje swoje kłamstwo. Jedni robią to lepiej, a inni mniej udolnie, ale reakcje organizmu na kłamstwo zawsze są takie same.
Jak działają wariografy?
Każdy z nas kłamać się uczy już we wczesnym dzieciństwie więc nic dziwnego, że towarzyszy nam do końca życia. Kłamiemy w różnych sytuacjach, ale przeważnie oznaki tego są jednakowe. Najczęściej pocieramy nos, oczy lub usta, odwracamy wzrok czy się czerwienimy. Jednak jest tez szereg komunikatów niewerbalnych, które dla przeciętnego człowieka nie są znane. Chodzi o przyśpieszone tętno, potliwość skóry czy rozszerzone źrenice. Wiele osób się zastanawia czy wariograf jest wiarygodny w ocenie prawdomówności, ponieważ jest to dość stare urządzenie, które ostało wynalezione wiele lat temu. Jednak dzisiejsze wariografy są znacznie bardziej nowoczesne niż te, które kiedyś funkcjonowały. Są przede wszystkim cyfrowe i zajmują mniej miejsca. Podłącza się je do komputera ze specjalnym oprogramowaniem, dzięki czemu wyniki są od razu analizowane. Za przeprowadzenie badania wariograficznego odpowiada doświadczony i certyfikowany tester, który po skończonym badaniu przystępuje do analizy wyników z wariografu i odpowiedzi udzielanych na poszczególne pytania. Każdy z nas może się poddać takiemu badaniu, gdyż jest ogólnie dostępne i kosztuje około tysiąc – tysiąc dwieście złotych. Jego skuteczność kształtuje się na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent.
Jeżeli chodzi o wykonanie badania, to jest ono przeprowadzane w Instytucie Badań Wariograficznych w Warszawie lub w dowolnym oddziale zlokalizowanym w dwudziestu siedmiu miastach Polski. Jest to jedno z najlepszych i najszybszych badań.