Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Profesjonalne nici lniane

Stroje były bodaj najważniejszą częścią wyposażenia każdego rekonstruktora, i bez nich nie byłoby w ogóle mowy o występowaniu na jakimkolwiek pokazie. Uszycie takiego stroju, zwłaszcza ręczne, było męczące i czasochłonne, dlatego też wielu kolegów nie kłopotało się z ręcznym szyciem użyciem porządnych nici, szyjąc stroje maszynowo.

Wytrzymałe nici lniane do szycia strojów

mocne nici szwalniczeWielu odtwórców, w tym i moja cała drużyna, uważało, iż maszynowe szycie jest niemile widziane na pokazach, wyglądając zdecydowanie niehistorycznie. Również i zwykłe nici nie były za bardzo na miejscu, gdyż najczęściej były za bardzo błyszczące i wyglądały z daleka na sztuczne. Znacznie częściej stosowaliśmy więc mocne nici szwalnicze z lnu do ręcznego szycia ubrań, bez użycia maszyn. Lniane nici były o wiele wytrzymalsze i grubsze niż cienkie nici poliestrowe, więc mogły służyć zarówno do wykonywania samych strojów, jak i pozostałych elementów odzieży czy nawet do szycia butów. Były również bardziej sztywne, zapobiegając plątaniu się nici w trakcie szycia większych kawałków odzieży, i nie miały tendencji do pękania po mocniejszym rozciągnięciu. Nici te mogły również być użyte przy produkcji namiotów czy wiat obozowych, z równie dobrymi rezultatami zwłaszcza przy tak ciężkim i gęsto tkanym materiale, jakim była bawełna namiotowa.

Jednak mimo całej swojej wytrzymałości i grubości, nici te nie były o wiele droższe od zwykłych nici krawieckich, i były dostępne niemal we wszystkich większych pasmanteriach. Bardzo duży wybór koloru, a nawet łatwość farbowania owych nici, w połączeniu z niską ceną, czyniły je niemal idealną alternatywą dla nici poliestrowych, zwłaszcza do szycia materiałów twardych i sztywnych, wymagających użycia mocnego szwu i równie mocnych nici.