Srebrzenie to usługa, którą zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa. Pokrywają one różne powierzchnie, materiały srebrem. Jest to najczęściej srebro czyste. Nie dodaje się do tego żadnych substancji wybłyszczających.
Na czym polega srebrzenie techniczne i jakie materiały poddaje się srebrzeniu?
Tego typu rodzaj pokrycia jest stosowany tam, gdzie są potrzebne warstwy dobrze przewodzące prąd elektryczny, ale nie tylko. Są to styki elektryczne i energetyczne. Nałożona powłoka na początku jest matowa. Taką powłokę można oczywiście wypolerować, by była błyszcząca. Po wykonaniu polerowania materiały mogą spełniać nie tylko funkcje techniczne, ale przede wszystkim dekoracyjne – błyszczą i wyglądają jak czyste srebro. W pokryciach dekoracyjnych ważne jest także to, by taka powłoka dała się łatwo patynować. W takiej powłoce nie ma żadnych dodatków wybłyszczających. Dlatego jej naniesienie jest o wiele łatwiejsze. Powłoka jest elastyczna. Dzięki temu można stosować takie pokrycia tam, gdzie styki znajdują się pod dużym obciążeniem elektrycznym. Takie srebrzenie techniczne daje możliwość pokrycia danego materiału srebrem o różnej grubości. Pokrycia, czyli nałożenie srebra odbywa się przede wszystkim na zawieszkach galwanicznych, ale też przy wykorzystaniu urządzeń obrotowych. Urządzenia obrotowe to najlepsze rozwiązania, jeśli chodzi o pokrycia materiałów drobnych, które są wykonane z miedzi oraz ze stopów miedzi. Srebrem nie pokrycia się elementów wykonanych z aluminium oraz stopów cynku i aluminium. Usługi tego typu powinny być potwierdzone specjalnym certyfikatem.
Jest to przede wszystkim certyfikat ISO 9001. Każda firma, która świadczy tego typu usługi, powinna posiadać taki certyfikat, który umożliwia profesjonalne pokrywanie różnych materiałów czystym srebrem. Pokrywane są sztućce, talerze, styki i wiele innych.