Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Szkło akrylowe jako ważniejszy materiał w przemyśle

 

Szkło akrylowe lub szkło organiczne,nazywanie też potocznie plexi,  to przezroczyste tworzywo sztuczne, które znalazło bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Stosują je artyści, architekci, dentyści(wypełnienie zęba), producenci rożnych rodzajów środków transportu i tak dalej. Można by wymieniać w nieskończoność. A to wszystko z powodu niezwykłych właściwości tego materiału.

Czym jest dla przemysłu szkło akrylowe?

cięcie plexi laseremCo wyróżnia pleksi, poza tym, że jest materiałem łatwym do wyprodukowania a co za tym idzie, niedrogim? Jest ona nazywana szkłem, z racji swojej dużej przezroczystości. Nie żółknie, bo jest odporna na działanie ultrafioletu, co jest ogromnym plusem. Można ją dowolnie zabarwiać, co ją jeszcze bardziej uatrakcyjnia. Jest łatwa w obróbce a przy tym niezwykle wytrzymała. Warto również wiedzieć, że doskonałe cięcie plexi laserem jest najpowszechniejszym i najłatwiej dostępnym sposobem jej obróbki. Ułatwia to bardzo prace studentom architektury wnętrz, wzornictwa czy innych kierunków projektowych, gdzie szkło akrylowe jest bardzo często wykorzystywane. Niesamowity jest fakt, że szkło akrylowe, w nietypowej postaci, można znaleźć w gabinetach dentystycznych. Jest ono głównym składnikiem wypełnień. Co jeszcze ciekawsze, okna samolotów, łodzi podwodnych i statków są zrobione właśnie z plexi. Z nowszych technologii plexi wykorzystuje się do produkcji światłowodów.

Podsumowując, szkło akrylowe jest jednym ze sztucznie stworzonych materiałów, którego świetność raczej długo nie przeminie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że duża ilość przedmiotów, z których korzystamy na co dzień, jest zrobiona właśnie z tego materiału. To niesamowite, że taki prosty wynalazek człowieka, może zdziałać tyle w różnych dziedzinach gospodarki.