Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Szybkie złomowanie pojazdu

W Polsce prawie co czwarty obywatel posiada samochód, a już co trzecie gospodarstwo domowe dysponuje przynajmniej jednym pojazdem. To znacznie więcej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy samochód był dobrem luksusowym.

Jakie auto możemy zezłomować?

złomowanie pojazdówDziś samochód nie jest już dobrem luksusowym, ponieważ każdy może go mieć. Ceny pojazdów znacznie spadły, a ich dostępność jest ogromna. Nowe samochody przede wszystkim kupują przedsiębiorcy na leasing, natomiast klienci indywidualni przeważnie kupują używane pojazdy, które są znacznie tańsze. Jednak kupienie używanego auta wiąże się z jego krótszą używalnością, ponieważ w momencie zakupu mają najczęściej około osiem – jedenaście lat. Najczęściej po około dwudziestu – trzydziestu latach użytkowania samochód dość często szwankuje, jego karoseria zaczyna pokrywać się rdzą i także silnik nie pracuje już tak jak powinien. Przy takich modelach złomowanie pojazdów jest bliskie, ponieważ często bywa, że ich naprawy są zwyczajnie nieopłacalne, bo przewyższają wartość rynkową tego auta. Legalnie złomować można na tak zwanych szrotach, czyli stacji demontażu pojazdów, która posiada odpowiednie pozwolenia od marszałka województwa lub w punktach zbierania pojazdów. Zezłomowanie auta wiąże się z koniecznością jego wyrejestrowania, co oznacza, że były właściciel pojazdu musi się udać do odpowiednie urzędy wydziału komunikacji. W punkcie demontaży aut następuje unieważnienie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, ale fizycznie trzeba zgłosić ten fakt osobiście.

Za zezłomowany samochód jego właściciel dostaje odpowiednią kwotę, która jest zależna od wagi, modelu i zawartości pojazdu. Ważne żeby auto nie ważyło mniej niż przewiduje norma dla nowego modelu tegoż samochodu, bo trzeba będzie dokonać dopłaty za każdy brakujący kilogram.