Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Tarasy z drewna egzotycznego jakie wybrać?

Coraz większa popularność, jeśli chodzi o budowanie ogrodów i tarasów z drewna egzotycznego zyskują elementy drewniane. Panele z powodzeniem zastępują kostkę brukową czy płytki podłogowe.

Tarasy z drewna egzotycznego co to?

taras z drewnaCo należy o nich wiedzieć? Przede wszystkim wady i zalety. Taras z drewna egzotycznego jest konstrukcją drewniana więc ekologiczna, nie nagrzewająca się pod wpływem promieni słonecznych i nie chłodząca się pod wpływem zimna, jak ma to miejsce w przypadku płytek. Drewno lepiej zamortyzuje upadek, a możemy go ułożyć z małych parkietowych panelików lub z wielkich gotowych płyt. Wadą jest krótszy okres przydatności do użytkowania. Drewno się odbarwia, jest wrażliwe na wilgoć, która powoduje powstawanie pleśni, wymaga regularnej konserwacji i najlepiej żeby był zadaszony, co uchroni go np. przed opadami śniegu. Pielęgnacja ogrodu, to także pielęgnacja tarasów- gdy raz o niej zapomnimy możemy doprowadzi do nieodwracalnych lub bardzo trudnych do usunięcia zmian np. drewno zmurszeje. Wada jest także czyszczenie drewna. Kostkę brukową czy płytki zawsze można zmyć wodą z węża lub przejechać kilka razy mopem z płynem, natomiast deski nie wolno tak moczyć i powinno się je myć najlepiej płynami z olejkami konserwującymi drewno. Olejowanie drewna to również konieczność. Olej wynika głęboko w strukturę drewna i pielęgnuje je, a dodatkowo nie niszczy się tak jak lakier. Niektóre gatunki drewna są bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia, więc jest lepsze, chyba, ze lubimy regularnie wymieniać panele. Tarasy z drewna egzotycznego są trwalsze i lepiej zabezpieczone przed działaniem wody, wilgoci, pleśni i grzybów, ale przez to droższe niż z drewna rodzimego, takiego jak sosna czy modrzew europejski.

Różne gatunki drewna mają różne parametry. Niektóre z nich są mniej odporne na temperaturę, inne na wilgoć, inne na uszkodzenia mechaniczne. Zanim więc podejmiemy decyzję na temat zakupu tarasu z drewna egzotycznego powinniśmy wiedzieć czy nasz taras będzie zadaszony czy odkryty, czy będzie od strony nasłonecznionej czy zacienionej, na czym nam najbardziej zależy: na estetyce, na trwałości, a może na cenie?