Knsnaper

Najlepsza restauracja w Twoim mieście

Zapraszamy codziennie

Pon-pt: 11:00-22:00
Sob-ndz: 13:00-24:00

Wyważanie kół w samochodzie

Kierowcy dbający o swoje pojazdy i własny komfort jazdy dbają o to, aby ich koła były odpowiednio wyważone. Dzięki temu mogą uniknąć wielu problemów związanych z szybkim zużywaniem się ogumienia, a także elementów układu kierowniczego i hamulcowego. Aby poprawnie przeprowadzić wyważanie, potrzebne są natomiast specjalistyczne urządzenia, czyli wyważarki.

Użytkowanie wyważarek do kół

wyważarka do kółW zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych, poza montażownicami niezbędnymi do prawidłowej wymiany ogumienia, znajduje się także wiele urządzeń, które są równie istotne. Jednym z nich jest wyważarka do kół. Dzięki niej po zmianie opon możliwe jest wyważenie każdego z elementów tak, aby nie narażał on później kierowcy na utrudnienia w trakcie prowadzenia pojazdu lub szybkie zużywanie się amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk oraz samego ogumienia. Urządzenie takie posiada część przeznaczoną dla operatora z wmontowanym w nią komputerem i panelem sterowania, a także przestrzeń do założenia koła ze specjalną osłoną. Dzięki działaniu całego systemu można określić, czy w kole występują miejsca, w których masa nie rozkłada się równomiernie. W takim wypadku wyważarka bardzo dokładnie je określa, więc możliwy jest montaż specjalnych odważników. Wyważanie powinno być przeprowadzane po każdej zmianie opon, a także w momencie, kiedy podczas prowadzenia samochodu można wyczuć drgania lub inne niedogodności.

Wyważarki są urządzeniami, które można znaleźć w niemal każdym zakładzie mechanicznym i wulkanizacyjnym. Pozwalają one sprawdzić, czy środek ciężkości koła jest równomiernie rozłożony i wprowadzić ewentualne zmiany. Dzięki temu kierowcy mogą uniknąć problemów w prowadzeniu, a także częstej wymiany szybko zużywających się elementów układu kierowniczego i hamulcowego.